Doğru Nefes Nasıl Alınır?

Burun Nefesi

Gündelik yaşamda doğru nefesin ilk prensibi konuşmadığımız, şarkı söylemediğimiz, özel bir fiziksel aktivitede bulunmadığımız sürece sadece burundan nefes alıp vermektir. İkinci prensip ise nefes alıp verirken diyafram kasının aktif bir şekilde çalışmasıdır.

Diyafram Kasının Çalıştığını Nasıl Anlarız?

Nefes alırken bebeklerinki gibi karnınız şişiyor ve nefes verirken de karnınız omurganıza doğru içeri çekiliyor ise Diyafram Kasınız aktif olarak çalışıyor demektir. Nefeste Saklı Hayat kitabımda Diyafram Kası Testini bulabilir ve yönlendirmeli olarak diyaframınızı çalıştırmayı öğrenebilirsiniz.

Doğru Nefes Alarak Daha Sağlıklı ve Mutlu Olunabilir mi?

Beden-Zihin tıbbının dünyadaki öncü doktorlarından olarak gösterilen Dr. Andrew Weil; “Eğer sağlıklı yaşam üzerine verdiğim önerileri tek bir maddeye sınırlamak zorunda kalsaydım, bu doğru nefes almayı öğrenmek olurdu.” diyor.

Mutluluk ve başarı stresimizi ne derece yönetebiliyorsak, o derece bizimle birlikte olabiliyor. İşte nefes teknikleri de bize burada en büyük temel destek olarak yardıma koşuyor. Kontrollü ve ritmik olarak yapılan, burundan alınıp, verilen Pranayama isimli Kadim Nefes Teknikleri dünyada bilinen en etkin stres yönetimi teknikleridir; çünkü otonom sinir sistemi uygulamaya başladığınız anda dengelenmeye başlar.

Dünyada stres yönetiminde etkin olarak kullanılan bu egzersizler, kasların ve imajinasyonun kullanıldığı diğer gevşeme teknikleriyle kıyaslandığında; nefes, fizyolojik uyarı sistemine direkt bağlantılı olduğu için, etkisinin çok daha kısa zamanda ortaya çıktığı kanıtlanmıştır.

Nefes Teknikleri Ne İşe Yarar?

Nefes hem fiziksel, hem de zihinsel bedenimizde çalışan en etkili detoks sistemidir. Burundan alınıp verilen kontrollü ve ritmik Nefes Teknikleri ile bedenimizi ve zihnimizi sakinleştirecek, dengeleyecek, arındıracak ve canlandıracak şekilde çalışmasını denetleyebiliriz. Bunlarda ustalaşmak oldukça kolaydır ve etkisi uyguladığı anda hissedilir.

Kadim Nefes Teknikleri’ni uygulayarak kolaylıkla;

 • 1) Zihnimizi sakinleştirebilir,
 • 2) Tüm bedenlerimizde denge yaratabilir,
 • 3) Atıl ve miskin enerjiyi tahliye ederek, bedenimizi canlandırabilir,
 • 4) Negatif duygu, düşünce, inanç kalıpları ile besinlerin yarattığı toksinlerden arınabiliriz.
Nefes Teknikleri

Kaç Tane Nefes Tekniği Vardır?

Yükselen Çağ Wellbeing Merkezi çatısı altında yoga ilmine dayalı 10 kadim nefes tekniği bilimsel altyapıları ile öğretilmektedir.

Nefes Tekniklerinin Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Pranayama Nefes Egzersizlerini (Kadim Nefes Teknikleri) öğrenerek eğitimlerimiz neticesinde kolaylıkla öğrenir ve düzenli uygulamala ile aşağıda belirtilen başlıca faydaları deneyimlersiniz;

 • 1) Stresi Yönetme,
 • 2) Depresyon, uykusuzluk ve anksiyete ile başa çıkma,
 • 3) Fiziksel ve zihinsel detoks yapma,
 • 4) Yavaş metabolizmanızı hızlandırarak zayıflamayı destekleme,
 • 5) Sindirim sisteminizi dengeleme ve düzenli çalışmasını sağlama,
 • 6) Fiziksel ve zihinsel enerjinizi yükseltme,
 • 7) Odaklanma yeteneğinizi güçlendirme,
 • 8) Konsantrasyonunuzu arttırma,
 • 9) Sıcak basmasına karşı vücudunuzu serinletme,
 • 10) Tiroit ve prostat bezlerinin düzenli çalışmasını destekleme,
 • 11) Cesaretinizi ve özgüveninizi arttırma,
 • 12) Açlığı ve susuzluğu sakinleştirme,
 • 13) Cildinizde doğal botoks etkisi yaratma,
 • 14) Akciğerlerin kapasitesini yükselterek astımı şifalandırma,
 • 15) Sesinizi mükemmel bir tona getirme gibi daha birçok fizyolojik ve psikolojik fayda sağlanmaktadır.
NEFES TEKNİKLERİNİ NASIL ÖĞRENEBİLİRSİNİZ?
Nefes Terapisi

Yükselen Çağ Wellbeing Merkezi tarafından, her seviyeye açık olarak düzenlenen, 4’er saatlik "Kadim Nefes Teknikleri Okulu" seminerlerimizde, ülkemizde ilk defa 10 Ana Kadim Nefes Tekniğinin Uygulaması, Kontrendikasyonları ve Modern Tıbba Destek Olarak Şifalandıracağı Hastalıklarla ilgili detaylı bilgi verilmektedir.


Nefes Egzersizlerini tek başıma öğrenebilir miyim?

Nefes Tekniklerinin kisisel olarak ogretilmesi en uygunudur; baslangicta kisilere geri bildirim verip, onlari biraz takip edip yonlendirmek en etkili ve uzun soluklu sonuclari getirecektir.

Ama eğer bireysel olarak randevu alma veya seminerlere katılma imkanınız yoksa veya deneyimli bir yoga eğitmeninden bu tekniği öğrenme şansı bulamazsanız, Bütünsel Sağlık ve Ayurvedik Yaşam Uzmanı Ebru Şinik'in türkçe ve ingilizce olarak hazırladığı Nefeste Saklı Hayat - Gündelik Yaşam İçin Burun Nefesleri Kılavuzu” isimli kitabı ile “Gündelik Yaşam İçin Kadim Nefes Teknikleri” isimli eğitim DVD’isini almanızı öneririz.

Uygulayacağınız nefesle ilgili kitapdaki bölümü dikkatlice okuyup, ilgili nefes egzersizini uygulamalı videoda birkaç defa dikkatlice izledikten sonra talimatlara uyarak uygulamaya geçmenizi öneririz.

Nefeste Saklı Hayat kitabı ile ilgili detaylı bilgi için lütfen linke tıklayınız: "Nefeste Saklı Hayat - Gündelik Yaşam İçin Burun Nefesleri Kılavuzu"

KADİM NEFES TEKNİKLERİ VİDEOLARI
Nefeste Saklı Hayat kitabı içinde yer alan uygulama videolarını izlemek için lütfen tıklayınız.
YÜKSELEN ÇAĞ WELLBEING MERKEZİ SEMİNER TAKVİMİ
Tüm seminerlerimiz ve zamanları hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.